Vietnam er et smukt men undertrykt land
Står du over for en rejse til landet mod syd, det smukke Vietnam, så se disse to film, som en del af din forberedelse. The Road Story fokuserer på det smukke og glade Vietnam, mens The Coffee Trail stiller skarpt på Vietnams kaffeindustri, herunder bøndernes vilkår i det kommunistiske land.
The Road Story:
Vietnam er et smukt land
Den første film du skal se, varer kun lidt mere end 3 minutter og hedder The Road Story. Den er optaget i efteråret 2014 af Georgy Tarasov og hans bror som i løbet af 45 dages idyl rejser igennem det smukke land ved hjælp af cykler, tog, motorcykler og lange ben.
Jeg besøgte selv Vietnam i 2011, og efter at have set filmen, får jeg i den grad lyst til at tage tilbage og opleve mere. Den fanger alt det positive ved landet: Glade mennesker, smuk natur, farverige byer og fascinerende kultur.
Jeg var stort set kun byerne, Ho Chi Minh City, Hoi An, Nha Trang hvor vi holdt nytår samt Hanoi og Halong Bay, så jeg har fortsat meget af den flotte natur inde landet til gode.
The Coffee Trail:
Vietnam er et smukt men undertrykt land
Selvom jeg gerne vil tilbage til Vietnam, så er jeg også klar over, at landet har også mørkere side, som videoen ovenfor ikke afspejler – og som jeg heller ikke selv oplevede, da det er godt gemt væk fra de steder, turisterne færdes.
Vietnam er underlagt et diktatorisk kommunistparti, der ifølge Politiken nægter alle vietnamesiske borgere grundlæggende rettigheder såsom religionsfrihed, ytringsfrihed, pressefrihed, personlig frihed og demokratiske valg. Derudover har partiet været på kant med menneskerettighederne flere gange. Ikke særligt tiltalende.
At Vietnam er et smukt men undertrykt land, ses i dokumentaren The Coffee Trail, hvor journalisten Simon Reeve rejser ud i verden for at se, hvor vi i vesten får vores kaffe fra.
For faktisk stammer 80% af den kaffe, der i dag drikkes i Storbritannien fra Vietnam. Kaffeindustrien har i de seneste år haft en enorm indflydelse på landet og på bønderne, som kan tjene markant flere penge på kaffebønner end på majs.
Og da bønderne i generationer har dyrket majs og ris, så har de næsten ingen erfaring med at dyrke de mere værdifulde kaffebønder. Derfor dyrker de det forkert, hvilket betyder, at jorden udpines og at Vietnam om ganske få år risikerer at ende i en økonomisk krise over, at landets bønder ikke længere kan dyrke kaffe.
Foruden at fortælle historien om kaffebønner og kaffebønder, så fortæller The Coffee Trail i Vietnam også om styrets ubehageligheder, bl.a. gennem flere bønder, der uden varsel har fået taget deres jord fra sig og efterfølgende er flygtet ud af landet, for ikke at risikere livslange fængselsstraffe simpelthen fordi de modsætter sig de uretfærdige handlinger.
Hvis du finder en mulighed for at streame eller se The Coffee Trail i Vietnam, så gør det og læg gerne et link dertil i kommentarerne.
Én kommentar
Sheela
Ca. 10 år sidenJeg kan huske for 7-8 år siden, da jeg var i Vietnam, der havde vi lejet motorcykler og kørte fra Nord- til Sydvietnam. Det var en fantastisk tur, drømme om at gøre det igen. Men på vej nedad i landet, for vi på et tidspunkt vild (heldigvis med benzin nok) og kørte forkert vej i over en time, ind mod små og afsides landsbyer inde i landet. Pludselig kom to vietnamesiske betjente kørende op ved siden af os og vi havde godt bemærket at de havde fulgt efter os. Meget underlig situation, for de kunne ikke engelsk og de pegede den modsatte vej meget insisterende - det var tydeligvis ikke et område vi skulle køre ind i (eller også ville de hjælpe os på en meget atypisk måde). Vi vendte i hvert fald om, da vi også tænkte vi ikke var på rette vej. Og vi fandt aldrig ud af hvad der har været i området, vi blev ledt væk fra. Meget speciel oplevelse.
Svar