Sorte æg



Vurdering: 5.1/10 (15 stemmer)

Beskrivelse til Sorte æg

Jeg ved ikke helt hvad æggene her har været udsat for - men de ser ikke helt nye ud.

Del på Facebook

Sorte æg er overskriften på dette billede, som er taget i Thailand, Asien. Synes du godt om Thailand, kan du her på rejsesiden finde flere billeder fra Thailand eller se et interaktivt kort over Thailand. På kortet kan du f.eks se Thailands byer, bjerge, floder eller bygninger. Her på rejsesiden ligger mere end 1500 flotte billeder fra hele verden - præcis ligesom dette, som har titlen Sorte æg. Der er ligeledes også flere billeder fra Thailand og andre lande i Asien.

Fotograf og copyright:
npts (470 billeder)

Sted: Thailand, Asien
Kamera: OLYMPUS IMAGING CORP. - uD600,S600
Taget: 01/09-2007, 13:30
Tilføjet: 10/07-2009, 12:19
Visninger: 2583

Upload billeder fra Thailand

Andre rejsefotos af npts
Thailand
Glad tuk-tuk chauffør
Graekenland
Paradise Appartments
Thailand
På udkig efter elefanter
Tyskland
Berlinmur på Gendarmenmarkt

Fotos fra Thailand
Skriv kommentar




#1 af npts

13/07-2009, 17:20

Med lidt research og hjælp fra dansk-thai.dk, har jeg fundet ud af, at det er såkaldte "hundrede-års æg" eller "tusinde-års æg". De er nu ikke helt 100 eller 1000 år gamle, men er afhængigt af metoden lagret på en bestemt måde i op til flere måneder. Herefter bliver de spist mere eller mindre som de er.

De skulle eftersigende smage rigtig meget af æg og have en mere gummiagtig konsistens end et kogt æg. Hviden bliver brunlig og fast og blommen hvidlig med mørke skygger.