Endagstur til Halong Bay – rejsebeskrivelse
Halong Bay er utroligt smukt og en fantastisk naturoplevelse – også om vinteren. Vi besøgte bugten i begyndelsen af januar, så en flydende fiskerlandsby og en enorm grotte. Det bedste var de mange kalksten, som sammen med havet skaber en eventyragtig udsigt til alle sider. Læs om vores endagstur til Halong Bay her.
Fra vores hotel i Hanoi, bookede vi en endagstur med båd til Halong Bay. Turen kostede $25 per person, og bestod af:
- Transport fra Hotel til Halong Bay (4 timer)
- Bådtur i bugten
- Glimrende frokost om bord på båden
- Besøge en flydende landsby
- Se en berømt grotte
- Transport tilbage til hotellet i Hanoi (3,5 timer)
Vi blev afhentet kl. 8. og var først tilbage igen ca. 12 timer senere. Af den tid var vi omkring 5 timer i selve bugten.
Både rejsebøger og andre rejsende anbefaler, at man afsætter minimum to dage, til at besøge Halong Bay. Jeg vil gerne give dem ret. Ikke at en endagstur ikke er noget helt specielt og utroligt flot. Men vil man se andet end det aller mest besøgte område af bugten, har man brug for mere tid. Derudover kan jeg kun forestille mig hvor flot en solnedgang eller solopgang havde været.
Vi besøgte Hanoi og Halong Bay i begyndelsen af januar. Det betød, at det var koldt (10-13 grader) og at vejret hovedsagligt var gråt. Det er ikke det tidspunkt på året, som Halong Bay skulle være bedst at besøge. Alligevel var der ret god sigtbarhed i Halong Bay, og selvom både himmel og hav var gråt, var det meget, meget smukt.
Vi fortryder ikke, at vi tog afsted, selvom tidspunktet ikke var helt optimalt. Så ofte er man vel heller ikke i Vietnam, og uanset tidspunkt bør man tage et smut forbi Halong Bay.
Det bedste på turen var selve bugten. De mange kalksten, ørne og havet udgjorde en eventyrlig udsigt til alle sider. Det er svært at beskrive, men se billederne her i artiklen, som burde give en god idé om, hvordan Halong Bay tager sig ud om vinteren.
Den flydende fiskerlandsby var såmænd også spændende nok at se. Om byen rent faktisk lever af at fiske eller af de mange turister, tør jeg ikke sige. Men sjovt var det at se småbørn, katte og hunde gå rundt mellem de små træhuse, som holder sig flydende af olietønder.
Efter fiskelandsbyen sejlede vi videre på den flotte tur og så nogle berømte klipper. Efter en halv time kom vi til en klippe ø, hvor vi stod af og gik igennem en grotte ved navn Thien Cung. Grotten er på 3000m2 og flot oplyst i forskellige farver. Vi var lidt skeptiske over at skulle besøge en grotte, men kom ud på den anden side positivt overraskede.
Grotten var turens sidste stop, hvorefter båden sejlede os tilbage til havnen. Foran ventede 3,5 timers kørsel tilbage til Hanoi. Vi sov godt den nat.
Ingen kommentarer