Vejret i Bangkok
Dagtemperaturen i Bangkok svinger fra 30°C i november til 35°C i april. Vejret er bedst i januar, november, december.
Vejret i Bangkok året rundt
Bangkok ligger i troperne, og temperaturen svinger næsten ikke: 30-35 grader året rundt, og nætterne falder sjældent under 20. Det, der skifter, er regnen og luftfugtigheden — og det er dem, du skal planlægge efter.
Regntiden løber fra maj til oktober og kulminerer i september med omkring 306 mm. Regnen kommer typisk som kraftige byger sidst på eftermiddagen frem for vedvarende gråvejr, så den behøver ikke ødelægge en dag. Men oversvømmede gader er almindelige, og trafikken bliver værre, end den i forvejen er.
Årstiderne i Bangkok
December–februar
December til februar er tørt og en anelse køligere med 30-32 grader. Det er langt den behageligste tid at være i byen og dermed også højsæson.
Marts–maj
Marts til maj er den hede sæson, hvor april topper med 35 grader og en fugtighed, der gør sightseeing midt på dagen til hårdt arbejde. I maj begynder regnen.
Juni–august
Juni til august er monsun med 171-191 mm om måneden. Byerne fungerer fint, men eftermiddagsbygerne er kraftige og forudsigelige.
September–november
September er årets vådeste med 306 mm, og oktober følger med 255. November tørrer markant op og indleder den gode sæson.
Måned for måned
| Måned | Dag | Nat | Sol | Nedbør | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Januar | 31° | 20° | – | 9 | Godt rejsevejr |
| Februar | 32° | 22° | – | 29 | Godt rejsevejr |
| Marts | 33° | 24° | – | 34 | Meget varmt |
| April | 35° | 25° | – | 89 | Meget varmt |
| Maj | 33° | 25° | – | 166 | Varmt, men regntid |
| Juni | 32° | 24° | – | 171 | Varmt, men regntid |
| Juli | 32° | 24° | – | 178 | Varmt, men regntid |
| August | 32° | 24° | – | 191 | Varmt, men regntid |
| September | 31° | 24° | – | 306 | Varmt, men regntid |
| Oktober | 31° | 24° | – | 255 | Varmt, men regntid |
| November | 30° | 22° | – | 57 | Godt rejsevejr |
| December | 30° | 25° | – | 7 | Godt rejsevejr |
| jan | feb | mar | apr | maj | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dag °C | 31 | 32 | 33 | 35 | 33 | 32 | 32 | 32 | 31 | 31 | 30 | 30 |
| Nat °C | 20 | 22 | 24 | 25 | 25 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 22 | 25 |
| Nedbør mm | 9 | 29 | 34 | 89 | 166 | 171 | 178 | 191 | 306 | 255 | 57 | 7 |
| Regndage | 1 | 1 | 3 | 3 | 9 | 10 | 13 | 13 | 15 | 14 | 5 | 1 |
Læsertips om Bangkok
Erfaringer sendt ind af Godtur.dk's læsere. Tjek altid priser og åbningstider hos stedet selv.
Flodtur på klongerne
Går man fra Grand Palace/Khao San Road-området ned mod floden, finder man utvivlsomt et sted, hvor man kan få en bådtur rundt på klongerne, som er afstikkere til den store flod. Mener vi gav omkring 1000 baht i alt, for 3 personer i halvanden time i en af disse piskeris-både.
Klongerne strækker sig langt ind i Bangkok, og det er virkelig sjovt og interessant at se bylivet fra denne side. Man bliver overrasket over hvordan livet er for mange i Bangkok, og en smule forarget over, at det værste slum ligger side om side med smukke, rige og storslåede Wat's (templer).
Man kan også væe heldig at se varaner - disse findes i størrelser, som er farlige for bl.a. småbørn. Er man træt af tuk-tuks og lange gåture kan dette helt klart anbefales!
Jungletur 4 timer fra Bangkok
Hvis du er i Bangkok og gerne vil på jungletur uden at tage alt for langt væk, så vil jeg gerne anbefale et besøg på Greenleaf Guesthouse and Tour nær Khao Yai National Park.
Det tager ca 4 timer i bus derop, og så bliver man hentet af guesthouset, hvis man ringer. Her kan man bo, spise og endnu vigtigere komme på ture i Khao Yai National Park. Det var en meget stor oplevelse, hvor vi bl.a. så slanger, gibbon-aber, skorpioner, næsehornsfugle og milioner af flagermus. Og så der er desuden god chance for at se vilde elefanter, bjørne mv.
Taxi i stedet for tuktuk
Selvom det selvfølgelig skal prøves at køre med en tuktuk, så kan det i de fleste tilfælde lige så godt betale sig at tage en taxa. Få chafføren til at slå taxametret til, og så sidder du både sikrere, behageligere, køligere og nogle gange endda billigere end i en tuktuk. Og så slipper du for at prutte om prisen, eller blive præsenteret for adskillige "gode tilbud" som tuktuk-chaffører ofte deler ud af.
Vær dog altid opmærksom på, at den taxi du stiger ind i har et Taxi-Meter skilt oven på taget, og at den ligner de andre taxier i Bangkok. Der findes pirat-taxier, og dem skal man helst undgå. Der skal altid være en kilometer-tæle i og en blanket i forruden, der giver tilladelse til at køre taxi.
Gider taxichafføren ikke slå taximetret til, kan du altid finde en anden taxi - der er som regel masser af dem.
Bedste bar i Bangkok
Nyd velsmagende drinks på toppen af Bangkok! På Sky Bar, som ligger på 63. etage i Hotel Lebua State Tower, kommer du op over byen til en helt fantastisk udsigt. Du kan endda gå udenfor i den friske vind, og studere Bangkok fra oven. Drinksne er, ligesom udsigten, fantastiske, og for et par hundrede kroner kan du endda få en god pind i øret. Det bliver ikke meget bedre end det, det lover jeg dig. Oplev det når du er i Bangkok!
Husk som minimum at have nogenlunde pænt tøj på (langbukser og skjorte f.eks) og lukkede sko. De lukker ikke hvem som helst i klip-klappere ind. [cool]
Tiggere på gaden
Selvom det kan virke hårdt, så giv ikke penge til de tiggerne, som er i Bangkoks gader. De får nemlig kun meget, meget lidt (eller ingenting overhovedet) af det, som de modtager, da de er underlagt bagmænd, som tager (stort set) hele profitten.
Thaier og de thailandske medier opfordrer selv lokale til ikke at give tiggerne penge, da det blot finansierer den bagvedværende mafia. Mafian kan endda finde på at sammensætte tiggere, så du f.eks. ser en ung kvinde og 2-3 sulte småbørn. Det skærer i hvertet ikke at hjælpe, men der er heldigvis noget du kan gøre: Giv mad, frugt, slik eller vand! Det kan tiggerne spise med det samme, og de bliver faktisk enormt glade for det. (af ovenstående årsag)
I området omkring MBK har jeg set både handikappede og mødre med småbørn tigge, og nu fortryder jeg at jeg ikke gav mad i stedet for penge.
Sådan prutter du om prisen
Dels via lidt research på nettet, dels via egne oplevelser har jeg lavet denne guide til at få en god pris i f.eks. Bangkok. Har du nogle idéer/kommentarer, er de meget velkomne.
1) Find et område med masser af konkurrence, såsom Suan Lum Night Bazar, Patpong mv. Kig dig lidt omkring og forhør dig om prisniveauet, samt hvor meget du kan prutte tingene ned i, før sælgerne melder fra.
2) Vælg evt. en bod, hvor der står en sælger af det modsatte køn, og flirt/grin dig til en god handel.
3) Vær i godt humør og smil, men forsøg ikke at virke ivrig uanset hvad du kigger på. Lad gerne sælgeren komme til dig, og spørg evt. om lidt forskellige priser, indtil du finder den vare, du rent faktisk vil have. Begynd evt. at prutte om en vare, som du ikke vil have, og skift derefter over til den rigtige vare, som du så lader som om, at du opfatter som billigere.
4) Overvej på forhånd hvor meget du vil betale, og gå ikke over dette.
5) Hav evt. kun hele 100-baht sedler, og giv udtryk for at du ikke har mindre og at du kun vil runde ned. Dermed kan du friste sælgeren med nogle hurtigt indtjente penge.
6) Hvis du køber mere end én vare, skal du have rabat.
7) Hvis I ikke bliver enige om prisen, så tag afsked med sælgeren og forlad boden. Der er god chance for, at sælgeren så accepterer det i ikke kunne blive enige om før. Ellers forsøg dig et andet sted.
Og..
8) Hvis du kender en lokal, så få dem til at købe dine varer. Så får du den nemlig ikke til turist-priser.
9) Føler du dig hurtigt tilfreds med prisen, så accepter den da. Det kan jo være, at sælgeren har brug for pengene, og at det ellers kun drejer sig om få kroner.
Skræddere på godt og ondt
Mange ønsker af få lavet tøj hos skræddere mens man er i Thailand. Det kan være svært at finde en god skrædder, men er du i Thailand sammen med rejebureau med guider, så lyt til dem. Selvfølgelig får guiderne provision af dit køb, (præcis som de gør på elefanttrekking, rafting, bådture mm) men skrædderne er altså også valgt fordi de kan levere god kvalitet. Skrædderen ved at guiderne simpelthen finder en anden skrædder hvis der kommer for mange klager. Men ønsker du selv at finde en skrædder, så er det en rigtig god idè, at når de spørger om hvornår du skal hjem, her er det vigtigt at du siger en uge før det rigtige tidspunkt, fordi - man normalt altid får sit skræddertøj dagen før man skal hjem, og er man utilfreds med noget er der ikke tid til at få lavet det om. Så sig en uge før til dem. Så har du tid til at få rettet fejl.
Men som helhed bruger man i områder de samme syerske, dvs - en syerske med 20 ansatte syer tøj for måske 50 skræddere i samme område. Så tro ikke på når skrædderen siger han har sin egen syerske.
Taxa igen igen
Første gang i Thailand på egen hånd.?
Pas på de 'flinke personer "der når du er på vej ud af lufthavnen vil tilbyde dig en taxa !!!!!
De vil tilbyde dig en 750-1000+ bath service, der normalt kun koster 350 bath.
350bath er den normale takst ind til Bangkok. (200bath som taxameter + 2 x vejafgift 25 + 40bath + 50 bath lufthavn servicegebyr.
Så gå forbi dem og find en taxa der er ved at "aflæsse" en kunde. Be om at få taxameteret slået til.
Du skal måske kraftigt insistere på det.
Er der for meget ballade, så smæk døren i og find en anden.
Bo på Lamphu Tree House
I Bangkok er der mange muligheder for overnatning. Én af de bedste, som jeg har prøvet er Lamphu Tree House. Her er der virkelig tale om value for money!
En overnatning koster omkring 230 kr. for et dobbeltværelse, men så er der også hygge, service. aircon, altan og god plads for alle pengene. Husk at bestille hjemmefra eller før du ankommer, da det er et populært sted. (Bestiller du online sparer du nogle hundrede baht - det gjorde vi uden problemer)
Værelserne er rene, hyggelige og godt indrettede - og man føler sig generelt utrolig godt tilpas og velkommen. Ud af 9 forskellige steder jeg boede rundt omkring i Thailand og Malaysia, var dette det rareste.
Hotellet ligger lige ud til Kanalen Bang-Lamphu og det tager ikke mere end 5-7 minutter at gå ned til Khao San Road. (Dvs. man slipper for alt larmen og sælgerne) Området domineres af lokale, og det er faktisk meget sjovt at gå en tur langs kanalen og ind af de små gader.
Tag med båden i Bangkok
Floden i Bangkok kan være en god måde at komme rundt i byen. Du slipper for trafikpropper og smog, og får lidt frisk luft. Det er desuden også dejligt afvekslende at se Bangkok fra flodsiden.
Man kan stå på mange forskellige steder - bare hold øje med skiltene oppe ved vejen. Det er ikke ret dyrt, en tur på omkring 3 stop (ca. 10 minutter) koster 13 baht. Du behøver ikke planlægge noget. Bådene går ofte og man skal som regel ikke vente mere end omkring 5 minutter for at komme med.
Når du er nede i området, vil du muligvis blive tilbudt en privat tur rundt på floden af en af de lokale. De starter som regel med priser på omkring 1000-1500 Baht, hvilket er meget dyrt. En privat tur rundt på floden og dens afstikkere er en fin oplevelse, men hvis du bare søger transport, så tak nej, vent på transportbåden og betal når du går ombord.